הפציעה האכזרית בכדורגל – רצועה קטנה, צרה גדולה, תשאלו את זלאטן…

בפוסט נרגש ובכנות יוצאת דופן סיפר השבוע הכדורגלן השוודי בן ה-40 (זלאטן איברהימוביץ') את מה שעבר עליו בחודשים האחרונים. זלאטן למוד הפציעות חווה לפני 5 שנים פציעת ברך מורכבת בברך ימין שכללה קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך. הוא עבר אז ניתוח שכלל שחזור של הרצועה. לאחר הניתוח השלים שיקום אינטנסיבי ומוצלח וחזר לכדורגל ברמה הגבוהה ביותר. עוד על תקופה זו ראו בוידאו המצורף:

זלאטן משתף את עוקביו שבחצי השנה האחרונה היה פצוע פציעה משמעותית בברך הנגדית שלו, ברך שמאל. בתקופה זו נאלץ לשחק כדורגל ללא רצועה צולבת קדמית בברך. היציבות שמספקת רצועה זו הכרחית לתפקוד מיטבי בכדורגל בשל מאפייני המשחק. הוא ממשיך לשתף שאחת לשבוע עבר הוצאה של נוזלים מהברך (בשל נפיחויות חוזרות), קיבל מעל 20 הזרקות לברך, השתמש במשככי כאבים באופן קבוע וחווה כאבים נוראיים (מהקשים בחייו) שהדירו ממנו שינה במהלך התקופה המאתגרת הזו.

את החלטתו להמתין לטיפול הניתוחי עד עתה הוא מנמק בהבטחה שלו להביא למילאן קבוצתו את אליפות איטליה, וכך גם היה עם זכייתה של מילאן באליפות בשבוע שעבר.

הסיפור של זלאטן משקף היטב את האופי שלו ונותן לנו מבט ייחודי לקשיים, לאתגרים, ללבטים, להחלטות הלא פשוטות ולהשלכות שלהן בספורט מקצועני.

בהודעה רשמית של המועדון (מילאן) שפורסמה ביום רביעי השבוע נכתב שזלטאן עבר ניתוח מורכב שכלל שחזור רצועה צולבת קדמית, תוספת קיבוע (חיזוק) צידי וכן טיפול בפגיעת מניסקוס בברך שמאל. את הניתוח עבר בליון (צרפת) ע"י אחד המנתחים המוכרים והמוערכים בעולם, קולגה וחבר טוב.   

האם קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך הנגדית שכיח?

מחקרים מראים שאחד מכל 5 עד 10 כדורגלנים שחוזרים לכדורגל אחרי שחזור רצועה צולבת קדמית בברך אחת יחווה קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך הנגדית לאחר החזרה לכדורגל. שיעור דומה של כדורגלנים יחוו קרע חוזר של הרצועה המשוחזרת בברך המנותחת. בנשים כדורגלניות השכיחות אף גבוהה יותר.

מה ייחודי בניתוח שעבר זלטאן?

לפני ההסבר על הניתוח, חשוב לנסות להבין מה בדיוק היתה הפציעה. רמזים להיקף הפציעה ניתן ללמוד מהתאור של זלאטן על מצב הברך ב-6 החודשים האחרונים ומההודעה הרשמית של מה שכלל הניתוח. הרושם הוא שמדובר על פציעה משולבת המערבת קרע מלא של הרצועה הצולבת הקדמית, קרע באחד או בשני המניסקוסים וכן פגיעת סחוס.

אנטומיה ברך

הרצועה הצולבת הקדמית היא רצועה שעוברת במרכז מפרק הברך ומתחברת לעצם השוק (טיביה) בצד אחד ולעצם הירך (פמור) מצידה השני. תפקידה של רצועה זו נגזר מנקודת האחיזה שלה בשתי העצמות והוא למנוע אי יציבות קדמית וסיבובית של עצם השוק ביחס לעצם הירך.

הסחוס המפרקי הוא רקמה לבנה וחלקה המצפה את עצמות המפרק באזורי המפגש ביניהן. הסחוס המפרקי מפחית את החיכוך ומאפשר תנועה חלקה בין העצמות. פגיעות סחוס מאיצות תהליכים שחיקתיים במפרק, יכולות לעורר כאב והגבלות תפקודיות.

המניסקוסים הם מבנים ייחודיים הממוקמים בשני צידי מפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. הם עשויים סחוס פיברוטי ומאפשרים העברת עומסים מיטבית בברך, ספיגת זעזועים ותורמים ליציבות במפרק. פגיעות במניסקוסים גם כן יכולות לעורר כאב, הגבלות תפקודיות ולהאיץ שינויים שחיקתיים.

הניתוח המשוער שעבר זלאטן:

ניתוח ברך

הניתוח שעבר זלאטן משקף בצורה טובה את מה שלמדנו בעשור האחרון על פגיעות הרצועה הצולבת הקדמית ועל הטיפולים הניתוחיים בהן:

  • לא מדובר רק על פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית: מבנים תוך מפרקיים (מניסקוסים, סחוסים) וחוץ מפרקיים (רצועות ורקמות מחוץ לחלל המפרק) נפגעים גם כן ובאחוזים גבוהים. טיפול תת-מיטבי שאינו נותן מענה לכלל הפגיעות, מעלה את הסיכון לפגיעות חוזרות ולתוצאות פחות טובות של הטיפול הניתוחי.
  • פגיעות במניסקוס חשוב לנסות לתקן (לתפור), אם ניתן. המניסקוסים, כאמור, מאפשרים את העברת העומסים התקינה בברך וחשובים לבריאות המפרק. בניגוד לעבר, התפיסה המקובלת כיום היא שכל עוד רקמת המניסקוס מאפשרת תיקון, חשוב לנסות לתקן אותה ולא להוציאה. ראו סקירה נוספת על קרעים במניסקוס.
  • שחזור מבודד של הרצועה לא תמיד מספיק: במטופלים המשתייכים לקבוצות סיכון, בכאלה שמראים חוסר יציבות משמעותית מאוד בבדיקה, ובמקרים נוספים, מומלץ לבצע פרוצדורה נוספת לצורך "חיזוק" צידי שיספק יציבות סיבובית ויוריד עומסים מהרצועה המשוחזרת. ניתוח משולב שכזה הוכח כמשפר את תוצאות הניתוח ומוריד סיכון לקרעים חוזרים. 

האם זלאטן ישוב לשחק כדורגל באותה רמת משחק?

מחקרים רבים בשנים האחרונות בחנו את סוגיית החזרה לכדורגל לאחר ניתוחים אלה בקרב כדורגלנים מקצוענים. אנו יודעים כיום שאחוז החזרה לכדורגל נע בין 70-85%, אך שיעור החזרה לאותה רמת משחק נמוך משמעותית. עבודה עדכנית דיווחה כי רק אחד מכל שני כדורגלנים שעברו שחזור רצועה צולבת יחזרו לאותה רמת ויכולת משחק לאחר הניתוח. דיווחים נוספים מצביעים על אורך קריירה מוגבל לאחר ניתוחים אלה. חלק מגורמי הסיכון לאי חזרה לכדורגל הם גיל מבוגר יותר ופגיעות מניסקוס או סחוס משמעותיות בנוסף לרצועה. עבודות נוספות הראו שחלוצים יחזרו בשיעורים נמוכים יותר לרמת המשחק שלהם לפני הפציעה, בניגוד לשחקנים בעמדות אחרות במגרש

הנתונים היבשים לא מעודדים מבחינתו של זלטאן, אך הוא הוכיח בעבר שהוא קורץ מחומר מיוחד והציג יכולות שיקום מרשימות. עם צוות מקצועי איכותי, תוכנית שיקום אופטימלית, נחישות והתגייסות פיזית ומנטלית לחזרה לכדורגל, קיים סיכוי גבוה שזלטאן יחזור לשחק כדורגל מקצועני, אם ירצה. השאלה המשמעותית היא האם יחזור לאותה רמת כדורגל ולמשך כמה זמן. ימים יגידו. נאחל לו שיקום מוצלח! 

 

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך מוכר כפציעה שכיחה בכדורגל מקצועני עם השלכות משמעותיות על השחקן שנפצע, הקבוצה והמועדון. פציעות הגורמות לקרע חוזר ברצועה באותה הברך או קרע נוסף בברך הנגדית הן פציעות מוכרות ומאתגרות במיוחד.   

ניהול מיטבי של פציעות אלה כאשר הן מתרחשות הוא קריטי – אבחון, טיפול ושיקום -התואמים את ההתפתחויות והחידושים בתחום, על מנת לאפשר חזרה לרמת משחק אופטימלית לאחר הפציעה והפחתה של הסיכון לפציעה חוזרת.

 

תחום הניתוחים לחיזוק צידי בשילוב עם שחזור רצועה צולבת קדמית הוא תחום שנחקר ע"י ד"ר ניב מרום באופן ספציפי בשנים האחרונות: ביצוע ניתוחים בטכניקות השונות, השלמה של בדיקות ביומכניות במעבדה מתקדמת וכן פרסום של מאמרים פורצי דרך בתחום. בשחקני/ות כדורגל מקצוענים, חשוב לבצע הערכה מתאימה ולשקול צורך בתוספת זו לניתוח שחזור הרצועה הסטנדרטי.

dr. niv marom

שלכם,

דר ניב מרום

לסקירות נוספות בנושאים קשורים:

 - סקירה זו ניתנה כמידע כללי לציבור הגולשים באתר ואינה מהווה ייעוץ רפואי רשמי או תחליף לייעוץ כזה - 

עדכונים נוספים

ד"ר ניב מרום

מומחה באורתופדיה ורפואת ספורט רפואת ספורט אורתופדית מובילה תהליך אבחון מקצועי טיפולים מתקדמים ומותאמים אישית מחקר פורץ דרך במטרה... לחזור לפעילות ולספורט!