מחקר ופרסומים

מחקר ופרסומים

לד"ר מרום עשרות פרסומים בעיתונות והספרות המדעית והוא מוביל ושותף למחקרים פורצי דרך 
שמפורסמים בירחונים האורתופדיים הטובים בעולם ומוצגים בכנסים בינלאומיים נחשבים.
המחקר אותו מוביל ד"ר מרום הוא פרי שיתוף פעולה עם המנתחים והחוקרים המובילים בעולם כיום
ברפואת ספורט. 

מחקר איכותי הוא חלק בלתי נפרד מהעיסוק ברפואה ובטיפול באנשים. הסקרנות המדעית והתוצרים שלה הם הבסיס לידע הרפואי, לטיפולים השונים, ולניתוחים שאנו מציעים כיום למגוון בעיות רפואיות.

המחקר מקדם חדשנות ומאפשר הבנה טובה יותר של הפגיעות השונות וטיוב מתמשך של הטיפולים
המותאמים לכל פגיעה. 

פרסומים נבחרים באנגלית

מרץ 2022

זיהום לאחר ניתוח לשחזור רצועה צולבת קדמית בברך הוא סיבוך נדיר של ניתוחים שכיחים אלה. במחקר זה בדקנו את גורמי הסיכון להיארעות של זיהום במטרה להוריד את השכיחות של סיבוך זה. מחקר זה הוא הגדול ביותר שדווח ממרכז רפואי יחיד ומספק מידע חשוב למנתחים שמבצעים את הניתוחים הללו. 

יולי 2021

תוספת קיבוע צידי בנוסף לשחזור הסטנדרטי של הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) היא אחת הדרכים להורדת שיעורי הקרעים החוזרים של שתלי הרצועה  ולהעלאת שיעורי החזרה לספורט ברמה גבוהה לאחר ניתוח לשחזור הרצועה. מאמר זה בדק את ההשפעה של תוספת קיבוע צידי (לטרלי) מסוג LET (Lateral Extra-articular Tenodesis) על הכוחות הפועלים במפרק הברך. הממצאים הייחודיים מראים שינוי באופן בו מפוזרים הכוחות במדור הלטרלי (צידי) בברך.  מדובר בממצאים חדשים שיאפשרו הבנה טובה יותר של פרוצדורה משולבת זו לשחזור רצועה צולבת ותוספת קיבוע צידי. מאמר זה זכה בפרס יוקרתי של החברה האורתופדית האמריקאית לרפואת ספורט.

 

יוני 2021

פגיעות סחוס בברך הן פציעות מאתגרות בהבט הטיפולי ובמיוחד בספורטאים. בנסיון להבין טוב יותר את המאפיינים של פציעות אלה בכדורגלנים והטיפולים המקובלים בעולם, הוביל ד"ר ניב מרום מחקר בין לאומי ייחודי בשיתוף עם FIFA ומרכזי המצוינות הרפואית של FIFA בעולם. במחקר, הראשון מסוגו, מובאים נתונים מעניינים וחשובים על פציעות אלה ודרכי הטיפול בהן. 

מאי 2021

שחזור רצועה צולבת קדמית בברך הוא אחד מניתוחי הספורט השכיחים ביותר. במקרים רבים נמדדת הצלחת ניתוחים אלה ביכולת לחזור לפעילות גופנית וספורט ברמה שקדמה לפציעה. מחקרים רבים בעשור האחרון סיפקו נתונים שונים על שיעורי החזרה לספורט לאחר הניתוח, אך האם נתונים אלה הם נתונים מהימנים שניתן להתחשב בהם? במחקר זה הוכחנו שלא כך הדבר. בחינה ביקורתית של שיטות המחקר במחקרים אלה מוכיחה כי קיימת בעייתיות רבה והטייה באופן בו הושגו הנתונים. מחקרים עתידיים חייבים לעשות שימוש בשיטות אמינות ומוכחות יותר.  

 

אפריל 2021

אז למה בעצם לא "מדביקים" קרעים במניסקוס? במחקר זה בדקנו האם הטכנולוגיה של דבקים ביולוגיים בשלה מספיק כדי לאפשר תיקון מניסקוס באמצעות הדבקה. התשובה בקצרה: לא. ייצור דבק ביולוגי מתאים הוא משימה מורכבת ומאתגרת ועדיין לא פותח הדבק האידיאלי להדבקת (תיקון) קרעים במניסקוס. פרטים נוספים במאמר. 

נובמבר 2020

ממצאי מחקר זה מראים כי קיימים הבדלים מבוססי מין ורמת משחק בהתייצגות, בממצאי הבדיקה הגופנית, ובממצאי ההדמייה בקרב שחקני/יות כדורגל עם אבחנה מבוססת של תסמונת הצביטה בירך (FAI). ממצאים אלה יכולים להנחות טוב יותר את הרופאים באבחון של שחקני כדורגל הסובלים מתסמינים של FAI והתאמה של טיפול מיטבי. 

נובמבר 2020

הצד הצידי (לטרלי) של הברך מושך תשומת לב רבה בשנים האחרונות ובמיוחד בהקשר של פציעות וניתוחי רצועה צולבת קדמית (ACL).

הסיבים על שם קפלן הם מבנים אנטומיים באזור זה עם חשיבות ביומכנית ליציבות של הברך. ממצאי מחקר זה מראים שכיחות גבוהה של פציעה משולבת (רצועה צולבת קדמית+סיבים ע"ש קפלן) על בסיס הדמייה (MRI).

ממצאים אלה מדגישים את העובדה כי פציעת רצועה צולבת קדמית איננה פציעה מבודדת ברוב המקרים ולכן נדרשת בדיקה גופנית מקיפה, בחינה מדוקדקת של ממצאי ההדמיה וכן תאום ציפיות עם המטופל/ת על מנת להתאים טיפול מיטבי. 

נובמבר 2020

משאבים אדירים של מחקר נתונים בשנים האחרונות לשיפור ההצלחה של ניתוחי שחזור רצועה צולבת קדמית בברך (ACL). כל זאת על מנת להוריד את שיעורי הקרעים החוזרים ולהעלות את שיעורי החזרה לספורט ברמה גבוהה. מאמר זה בדק את ההשפעה של תוספת קיבוע צידי (לטרלי) מסוג LET (Lateral Extra-articular Tenodesis) על הכוחות הפועלים על שתל ה-ACL. הממצאים מראים ירידה משמעותית של הכוחות הפועלים על שתל ה-ACL לאחר התוספת של LET שמספקת הגנה על השתל בתנועות סיבוביות (PIVOT).

 

מאי 2020

קרעי היפרדות של המניסקוס המדיאלי (הפנימי) מהקפסולה (המעטפת) המפרקית בברך (Ramp lesions) הינם מוקד למחלוקת בכל הנוגע לטיפול המועדף. מחקר זה מצא שאם קרעים אלא יציבים, אי תיקונם במהלך שחזור רצועה צולבת קדמית של הברך לא פוגע בתוצאות הניתוחיות. 

מרץ 2020

כל מה שרציתם לדעת על כשלון של שתלי סחוס-עצם. 

פברואר 2020

מחקר זה מצא שתוצאות של שאלונים להערכה של רמת ומאפייני פעילות גופנית לאחר פציעות וניתוחים מושפעות מקבועי הזמן המוזכרים בשאלון. רופאים חייבים להיות מודעים להשפעה הזו ולהתייחס לתוצאות השאלונים בהתאם. 

אוקטובר 2019

מחקר זה מצא כי תזוזה קדמית של עצם השוק במדור הצידי (לטרלי) בברך לאחר קרע של רצועה צולבת קדמית (ACL) לא מפיעה על שיעורי חזרה לספורט לאחר ניתוח לשחזור הרצועה. 

ספטמבר 2019

תאור מקרה של חזרה לכדורסל מקצועני לאחר ניתוח השתלה של מספר שתלי סחוס/עצם (Osteochondral allografts) במדור ירך/פיקה (Patellofemoral) בברך. 

יוני 2019

מחקר זה מצא כי חומרת השחיקה (Osteoarthritis) בברך ונפח המניסקוסים קשורים עם התוצאות הקליניות לאחר השתלת שתלי סחוס/עצם לפגמי סחוס בברך. יותר שחיקה ונפח קטן יותר יובילו לתוצאות פחות טובות.  

יוני 2019

מהו השתל האידיאלי לשחזור רצועה צולבת קדמית (ACL) בברך? מאמר זה דן ביתרונות ובחסרונות של כל שתל ומציין קווים מנחים לבחירה נכונה ומותאמת אישית של השתל בעבור מטופלים הזקוקים לניתוח זה. 

אוקטובר 2018

רפואת ספורט – איך מודדים תוצאים (Outcomes) לאחר פציעות וניתוחים ? כל הדרכים והמדדים העדכניים בסקירה.

אוקטובר 2018

סקירה על פציעות גפה עליונה (כתף/מרפק/שורש כף יד/כף יד) בכדורגל. 

אפריל 2018

פגיעות רב-רצועתיות בברך (Multi-ligament injuries) הינן אתגר משמעותי לטיפול. מאמר זה דן בבעיות וסיבוכים בטיפול בפציעות אלה וכיצד ניתן להימנע מהם. 

ינואר 2018

"נמק ספונטני" של הברך (SONK) הינה אבחנה שהסיבות לה אינן ברורות דיין. מחקר זה מצא שבניקוד לתסמונות דומות במפרקים אחרים, לא נראה שלהפרעות בתפקודי הקרישה יש קשר לתסמונת זו. 

מאי 2015

מחקר זה מפרט את הטכניקה הניתוחית והתוצאות של ניתוח להוצאה של הסתיידויות/חלקי עצם תגובתיים, לאחר קרעים של גידי ההמסטרינגס באתלטים צעירים.

פרסומים נבחרים בעברית

סקירה על כאבים בשוק באתלטים

הטיפול בקרע ניווני של המניסקוס – טיפול לא-ניתוחי או ניתוחי?

סקירה על טיפולי PRP לשחיקת סחוס
 (אוסטאורתריטיס בברך) 

סקירה על פתרונות ניתוחיים
לנגעים סחוסיים בברך 

סקירה על טיפול בפציעות שריר באמצעות שיקום פעיל/פיזיותרפיה אל מול הזרקות PRP

על חידושים באבחון וטיפול בקרע ברצועה הצולבת הקדמית – הועד האולימפי. 

ד"ר ניב מרום

מומחה באורתופדיה ורפואת ספורט רפואת ספורט אורתופדית מובילה תהליך אבחון מקצועי טיפולים מתקדמים ומותאמים אישית מחקר פורץ דרך במטרה... לחזור לפעילות ולספורט!