פרסום מדעי חדש על ההשפעות של ניתוח משולב לשחזור רצועה צולבת קדמית עם חיזוק צידי (LET) על הברך

עבודת מחקר חשובה בהובלת ד"ר ניב מרום פורסמה החודש בירחון המדעי המוביל באורתופדיה (הירחון האמריקאי לרפואת ספורט) ואף זכתה בפרס יוקרתי של החברה האורתופדית האמריקאית לרפואת ספורט. עבודת המחקר בדקה את ההשפעות של פרוצדורה ניתוחית משולבת חדשה לטיפול בקרע של הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) על עומסים ולחצים המתפתחים בברך, במטרה לבחון את בטיחות הניתוח המשולב לטווח הארוך. 

רקע

ניתוח משולב של שחזור רצועה צולבת קדמית (ACL Reconstruction) עם חיזוק צידי (אוגמנטציה לטרלית) הופך להיות יותר ויותר פופולרי בשנים האחרונות. מדובר על ניתוח משולב שנועד לתת מענה לשיעורי הכשלון הגבוהים של הניתוח הקלאסי לשחזור רצועה באוכלוסיות בסיכון ועל בסיס הידיעה שבחלק ניכר מפגיעות הרצועה הצולבת הקדמית קיימת פגיעה ברקמות חוץ-מפרקיות צידיות נוספות בברך.

אחת מהפרוצדרות הניתוחיות המקובלות ביותר כיום לחיזוק צידי היא Lateral Extra-articular ITB Tenodesis (LET) בה מפרידים חלק מה-(ITB)  Ilio-Tibial Band (רצועת ירך-שוק הצידית) ומקבעים אותו לעצם הירך המרוחקת. למרות שפרוצדורה זו הפכה שכיחה בעת האחרונה, עדיין לא ברורות לחלוטין כל ההשפעות שלה על מפרק הברך בדגש על עומסים/לחצים גבוהים יותר מהנורמה שעלולים להתפתח במדור הצידי של הברך (Lateral compartment). 

בעבודה זו נבדקה ההשפעה של הניתוח המשולב שכולל ביצוע חיזוק צידי (LET) בשילוב עם שחזור רצועה צולבת קדמית על העומסים והלחצים במדור הצידי של הברך בזמן תנועות סיבוביות של הברך המחקות את מנגנון הפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית (Pivoting maneuvers).

שיטות (בקצרה...)

במסגרת המחקר בוצע הניתוח הסטנדרטי לשחזור רצועה צולבת קדמית עם שתל גיד פיקה על ברכיים מגופות שנתרמו למדע. לאחר מכן בוצעה בנוסף הפרוצדורה לחיזוק צידי (LET). בכל שלב בוצעו בדיקות על הברך באמצעות מערכת רובוטית ושימוש בציוד ומכשור מתקדם להערכת העומסים והכוחות שמתפתחים בברך בתגובה להפעלה של כוחות שונים בכיוונים שונים על הברך.

ממצאים

הממצאים החדשניים מאפשרים לנו להבין טוב יותר את ההשפעות של הניתוח המשולב,
להתאים בצורה טובה יותר את הפרוצדורה הזו למטופלים ספציפיים ולבצע אותה טוב יותר.

No research without action, No action without research
Kurt Lewin
German-American social psychologist
אורתופד ד"ר ניב מרום
dr. niv marom

שלכם,

דר ניב מרום

סקירות קודמות על פציעות הרצועה הצולבת הקדמית:

מהו שיעור החזרה לספורט אחרי שחזור רצועה צולבת קדמית?
רצועה צולבת קדמית
חידושים באבחון וטיפול בקרע של הרצועה הצולבת בברך
פציעות רצועה צולבת קדמית בכדורגל מקצועני
פציעות רצועה צולבת קדמית בכדורגל מקצועני - מה חשוב לדעת?

ראו פרסומים של ד"ר ניב מרום בנושאים הקשורים לפוסט זה בקישורים הבאים:

קרע הפרדות מניסקוס פנימי השכיח בפגיעות רצועה צולבת קדמית

פגיעות חוץ מפרקיות נלוות לקרע רצועה צולבת קדמית

תוספת שחזור חוץ מפרקי צידי (LET) לשחזור רצועה צולבת קדמית והשפעתה על הכוחות בשתל ה-ACL

שתלים בשחזור רצועה צולבת קדמית

עדכונים נוספים

ד"ר ניב מרום

מומחה באורתופדיה ורפואת ספורט רפואת ספורט אורתופדית מובילה תהליך אבחון מקצועי טיפולים מתקדמים ומותאמים אישית מחקר פורץ דרך במטרה... לחזור לפעילות ולספורט!