קרע במניסקוס בברך – כל מה שחשוב לדעת

קרע במניסקוס בברך הוא אחת הפציעות השכיחות בברך. מדובר באבחנה שחוצה גילים, רמת פעילות, מתייצגת במגוון דרכים וצורות ומטופלת במגוון טיפולים. בסקירה זו אפרט את כל מה שחשוב שתדעו על פציעה זו, תוך התבססות על המידע האמין והעדכני ביותר. קריאה מהנה.

אנטומיה

קרע במניסקוס

המניסקוסים הם שני מבנים חצי עגולים העשויים סחוס פיברוטי (Fibrocartilage) וממוקמים בתוך מפרק הברך, בין משטחי הסחוס המפרקי של של עצם הירך (Femur) ועצם השוק (Tibia). המניסקוס הפנימי (המידיאלי) ממוקם במדור הפנימי בברך והמניסקוס החיצוני (הלטרלי) ממוקם במדור החיצוני בברך.

התפקידים העיקריים של המניסקוסים:

פגיעה בתפקוד המניסקוסים ידועה כגורם סיכון לפגיעה בסחוס המפרקי
ולהתפתחות שינויים שחיקתיים במפרק

פציעת קרע במניסקוס

קיימים סוגים רבים של קרעים במניסקוס, אותם ניתן לסווג על פי המאפיינים שלהם:

סוגי קרעים במניסקוס

meniscal tears
bucket handle tear meniscus

ראו סרטוני וידאו ארתרוסקופיים בסוף הסקירה

איך מאבחנים קרע במניסקוס ?

אבחנה מבוססת על סיפור המקרה, תלונות המטופל/ת, בדיקה גופנית ובדיקות הדמייה הכוללות MRI. המקרה החבלתי השכיח הוא סיפור של חבלה סיבובית לברך או מעידה בזמן פעילות ספורט או פעילות יום יומית רגילה. באוכלוסיה הבוגרת/מבוגרת יותר לא תמיד יהיה סיפור חבלתי ברור. ברוב המקרים, ניתן לדרוך ולהמשיך ללכת מייד לאחר פציעות אלה, אך במשך הימים שלאחר הפציעה יכולות להתפתח נוקשות, נפיחות, "תפיסות" ו"נעילות" של הברך, תחושה שהברך בורחת/קורסת וכן קושי בביצוע טווח תנועה מלא של הברך.

הבדיקה הגופנית מחייבת בדיקה של כלל המבנים בברך וסביבה ותוכל לכוון לפגיעת מניסקוס באמצעות בדיקות ספציפיות שמבצע הרופא. בחשד לפגיעת מניסקוס יהיה צורך להשלים MRI שזו הבדיקה המדויקת ביותר להדגמת המבנים התוך מפרקיים בברך. לעיתים על בסיס הממצאים בבדיקה יהיה צורך בהדמיות נוספות.

האם ממצא של קרע במניסקוס ב-MRI דורש טיפול ?

אבחנה של קרע מניסקוס תסמיני מבוססת על תהליך אבחוני מלא ולא מסתמכת על ממצאי MRI בלבד. ידוע כי ככל שהגיל עולה ניתן למצוא בבדיקות רגישות כמו MRI גם ממצאים של פגיעות במניסקוס שניתן לשייך לגיל ולתהליך Aging תקין, ואינן בהכרח תסמיניות. ראו סקירתי בנושא זה וכן וידאו קצר בקישורים הבאים:

מהם הטיפולים לקרע במניסקוס ?

טיפולים לא-ניתוחיים

הטיפולים הלא-ניתוחיים מבוססים על טיפול מקומי עם חבישה/קרור בתחילה, שינוי דפוס פעילות, טיפול נוגד כאב/דלקת בהתאם לרמת הכאבים, פיזיותרפיה, אימון מותאם וחזרה הדרגתית לפעילות מלאה.

פיזיותרפיה לקרע במניסקוס

טיפולים ניתוחיים

הטיפולים הניתוחיים מבוססים על טכניקה ארתרוסקופית (ניתוח זעיר פולשני באמצעות מצלמה וכלים ניתוחיים מתאימים המוכנסים לברך דרך חתכים קטנים). בניתוח זה מבוצעת סקירה של המפרק ובחינה של כלל המבנים התוך מפרקיים, אישוש האבחנה, וטיפול המותאם לקרע במניסקוס שיכול להיות:

ארתרוסקופיה ארטרוסקופיה

קישור לסרטון בסוף הסקירה

קישור לסרטון בסוף הסקירה

האם הזרקות הן טיפול יעיל לקרע במניסקוס ?

אין הוכחות שהזרקות מכל סוג שהוא (סטרואידים, חומצה היאלורונית, חומרים ביולוגים כדוגמת פלסמה [פלזמה] עשירת טסיות ועוד) יעילות בטיפול בקרע מניסקוס או יכולות לתמוך/לרפא/לאחות/לתקן קרע במניסקוס.
לכן, ככלל, טיפולים אלה אינם מומלצים באבחנה זו ולמטרת "איחוי" או "תיקון" של קרע במניסקוס.

 ניתן לשקול טיפול בהזרקות במקרים שבהם קיים מצב שחיקתי כללי של הברך הכולל קרעים שחיקתיים כרוניים של המניסקוסים ושחיקת סחוס ומבנים נוספים בברך. מטרת ההזרקות במקרים אלה אינה "תיקון" של הקרעים, אלא שיפור אפשרי ברמת כאב ותפקוד כללי.

syringe, injection, medical

מהם השיקולים החשובים בהחלטה על טיפול מומלץ?

הטיפול המועדף באבחנה של קרע במניסקוס מבוסס על מספר גורמים חשובים. שקלול של כלל הגורמים הללו יאפשר המלצה על הטיפול האידיאלי בעבור כל מטופל/ת, כאשר המטרה היא להתאים לכל מטופל/ת טיפול יעיל בעבורו/ה, עם תוצאות צפויות ומינימום סיכונים/סיבוכים. פרוט הגורמים בהם יש להתחשב:

מאפייני הפגיעה

תסמינים

מאפייני המטופל/ת

מאפייני הקרע

פגיעות נוספות

גורמים נוספים

מתי מומלץ על טיפול לא-ניתוחי לקרע תסמיני במניסקוס ?

לרוב, טיפול זה ישקל במקרים הבאים:

מתי מומלץ לשקול טיפול ניתוחי לקרע תסמיני במניסקוס ?

לרוב, טיפול זה ישקל במקרים הבאים:

הוחלט על טיפול ניתוחי ארתרוסקופי – האם הוצאה חלקית או תיקון הקרע במניסקוס ?

בעבר, הטיפול הניתוחי השכיח בקרעים של המניסקוס היה הוצאה חלקית של החלקים הקרועים של המניסקוס, אך בעשור האחרון יש שינוי של התפיסה הזו והעדפה לבצע תיקון/תפירה של המניסקוסים כשהדבר מתאפשר, לצורך שימור אופטימלי של המפרק.

ממצאים מחקריים, טכניקות ניתוחיות שהשתפרו, וכן הבנה מעמיקה יותר של פציעות אלו הביאו להכרה בכך שיש מקום לשקול תפירה של הקרע במניסקוס במקום הוצאה שלו גם בקרעים שנחשבו בעבר לא ברי תיקון וגם במטופלים שלא נחשבו בעבר המטופלים האידיאלים שיפיקו תועלת מתפירת מניסקוס.

ההחלטה הסופית על הוצאה מול תפירה של הקרע במניסקוס מתקבלת במהלך הניתוח תוך שקלול כלל המאפיינים שהוזכרו מעלה וכן הממצאים שנמצאו בניתוח. גורמים חשובים שתורמים להחלטה הם היכולת הטכנית לבצע תיקון יציב של הקרע הספציפי וכן סיכויי ההחלמה והאיחוי של הקרע, אם תבוצע תפירה, בשקלול של כלל המאפיינים.

מהן ההשלכות השיקומיות של הטיפולים הניתוחיים השונים?

חשוב להוסיף שבמקרים של תפירת מניסקוס קיים סיכון לכשלון של התפירה וחוסר איחוי של הקרע. מקרים אלה מלווים בחזרה של התסמינים בברך במהלך תקופת השיקום. הספרות מראה כי כתלות במאפייני הקרע יהיה מדובר על סיכון של כ- 10-25% מכלל התפירות. במקרים אלה יהיה צורך בניתוח ארתרוסקופי נוסף שבמהלכו, ברוב המקרים, יוצא החלק הקרוע של המניסקוס שלא התאחה. 

כאמור, כדי להגיע להחלטה הטיפולית האופטימלית בכל מקרה של קרע במניסקוס, יש לבצע שקלול של כל ההיבטים: מאפייני המטופל, מאפייני הפציעה, מאפייני הקרע, חסרונות/יתרונות של כל טיפול, סיכונים של כל טיפול, שיקום צפוי לאחר כל טיפול ויכולת לעמוד בשיקום זה, צפי לחזרה לפעילות ספורטיבית לאחר הטיפול וכן ההשלכות ארוכות הטווח.

מומלץ מאוד להתייעץ אך ורק עם גורמים רפואיים מקצועיים על מנת להבטיח קבלת החלטות נכונה וטיפול מיטבי.

קישורים לסרטונים:

מניסקוס תקין
מניסקוס תקין
קרע במניסקוס
קרע במניסקוס
הוצאה חלקית של מניסקוס קרוע
הוצאה חלקית של מניסקוס קרוע
תפירת מניסקוס
תפירת מניסקוס
סקירת וידאו קרע במניסקוס
סקירת וידאו קרע במניסקוס
קישור לוידאו ארתרוסקופיה בברך
סקירת וידאו ארתרוסקופיה של הברך
dr. niv marom

שלכם,

דר ניב מרום

 - סקירה זו ניתנה כמידע כללי לציבור הגולשים באתר ואינה מהווה ייעוץ רפואי רשמי או תחליף לייעוץ כזה - 

מתעניין.ת באורתופדיה
ורפואת ספורט?

עקבו אחרי ד"ר ניב מרום ברשתות החברתיות

מתעניין.ת באורתופדיה ורפואת ספורט?

עקבו אחרי ד"ר ניב מרום ברשתות החברתיות