סקי וסנובורד – פציעות שכיחות וטיפים לגלישה בטוחה

מתגעגעים למדרונות הלבנים ולעיירות המושלגות? החורף הגיע ואיתו גם חופשות הסקי והסנובורד בארץ וברחבי העולם. אומנם, עדיין לא ברור אם הגל הנוכחי של הקורונה ישפיע משמעותית על עונת הסקי, אך רבים כבר נערכים לאפשרות שכן יתאפשר להם לבצע את הספורט האהוב.

פציעות סקי

גלישת סקי וסנובורד הן ענפי ספורט ייחודיים, מהנים ומאתגרים. כמו בכל ענפי הספורט, גם בסקי ובסנובורד יש סיכון לפציעות וקיימות פציעות שכיחות הקשורות לענפים אלה. הכרה של הסיכונים, הפציעות השכיחות והדרכים להפחית את  הסיכון לפציעה תבטיח חופשת סקי/סנובורד מוצלחת, מהנה ונטולת פציעות. הדבר חשוב במיוחד בתקופה זו, בה (בשל מגבלות הקורונה) אנשים חוזרים לספורט זה לאחר זמן ממושך במהלכו לא גלשו.

מה השכיחות של פציעות סקי וסנובורד?

שכיחות הפציעות בענפים אלה איננה גבוהה. השיפור בציוד הגלישה בעשורים האחרונים ובעיקר במגפי הגלישה, במגלשי הסקי ובחיבור ביניהם הביאו לירידה בשכיחות הפציעות. במחקרים עדכניים מדווחים על היארעות של פציעה אחת עד שלוש פציעות על כל 1000 ימי סקי וכפול מזה עבור סנובורד. עם זאת, חשוב לזכור שהסיכון יכול לעלות משמעותית בגולשים לא מיומנים.

מהן הפציעות השכיחות בסקי ?

רצועות בברך וסביבה

מעל שליש מהפציעות בסקי יהיו פציעות סביב הברך, ובעיקר פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית (Anterior Cruciate Ligament) בברך וברצועה הצידית הפנימית (Medial Collateral Ligament).

מנגנון הפציעה השכיח הוא איבוד שיווי משקל או נפילה עם תנועה סיבובית של הגוף ביחס לרגל המעורבת או של הרגל המעורבת ביחס לגוף, מבלי שהיה שחרור של המגף ממגלשי הסקי.

תסמינים נפוצים לפציעות אלה יכללו: קול ותחושה של "תלישה" (“pop”) באזור הברך בזמן הפציעה, תחושת קריסה של הרגל וחוסר שליטה עליה, חוסר יכולת לדרוך ולהעביר משקל אל הרגל, נפיחות בברך שמתחילה להופיע באופן מיידי, הגבלה בתנועה וכאבים.

ברוב המקרים וכתלות בחומרת הפגיעה הגולש לא יוכל לחזור לגלוש ומומלץ לא להמשיך לגלוש לאחר פגיעות אלה. הערכה רפואית על ידי איש מקצוע תכלול בדיקה גופנית והדמיות מתאימות שיאששו את האבחנה וישללו פגיעות נלוות בעצם או ברקמות סמוכות. טיפול ראשוני יכול לכלול קיבוע של האזור הפגוע באמצעות סד/תומך ברך, קומפרסים קרים וניידות לפי יכולת עם או בלי אביזר עזר (כדוגמת קביים).

הטיפול הסופי בפגיעה מבודדת ברצועה הצידית הפנימית יהיה לרוב לא ניתוחי, עם קיבוע מוגבל בזמן בסד, שיקום ופיזיותרפיה מותאמים לפגיעה זו וחזרה הדרגתית לפעילות. בפציעות של הרצועה הצולבת הפנימית ייבחנו מאפייני הפציעה (ממצאים בבדיקה גופנית ובהדמיה), מאפייני הגולש/ת (גיל, רמת פעילות, שאיפות לחזרה לספורט) ועוד על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי. האפשרויות הטיפוליות כוללות טיפול לא ניתוחי עם פיזיותרפיה ייעודית, אימונים ספציפיים וחזרה הדרגתית לפעילות וכן טיפול ניתוחי לשחזור של הרצועה הצולבת ולאחריו טיפול משקם.

"אגודל גולשים"

רוב הפציעות בפלג גוף עליון בגולשי סקי הן "נקעים" בדרגות שונות של רצועה מייצבת בבסיס האגודל (אגודל "גולשים"). פגיעות אלה נגרמות מכח שגורם להרחקה של האגודל בזמן אחיזת מקלות הסקי תוך כדי גלישה, כאשר המקל התקבע (לשלג) או בזמן נפילה.

התלונות השכיחות לאחר הפציעה יהיו כאב מקומי, נפיחות והגבלה בטווחי תנועה במפרק בסיס האגודל. הטיפול הראשוני יכלול קרור מקומי וקיבוע של האגודל ושורש כף היד. במסגרת ברור של פציעות אלה תבוצע בדיקה גופנית מתאימה וכן הדמיות (צילומי רנטגן ואולטרסאונד).

הטיפול המומלץ נגזר מחומרת הפגיעה. בדרגות נמוכות של פגיעה, הטיפול יהיו קיבוע זמני ובהמשך פיזיותרפיה מותאמת, אימונים וחזרה הדרגתית לפעילות מלאה. בדרגות גבוהות שכוללות קרע מלא של הרצועה וחוסר יציבות של המפרק הסמוך ישקל טיפול ניתוחי לתיקון/שחזור של הרצועה.   

מהן הפציעות השכיחות בסנובורד?

פציעות בפלג גוף עליון שכיחות יותר בסנובורד. לרוב מדובר על פציעות שמתרחשות במהלך נפילה על יד מושטת לפנים או בפגיעות "התנגשות". מבין פגיעות אלה, השכיחות ביותר הן פציעות סביב הכתף:

פריקת כתף

מפרק הכתף הוא המפרק שבין עצם הזרוע לעצם השכמה. בפריקת כתף, עצם הזרוע (ההומרוס) יוצאת מה"מכתש" היעודי בעצם השכמה (הגלנויד). לרוב, מדובר בפריקה קדמית. המנגנון השכיח ביותר הוא נפילה עם יד מושטת לפנים. תסמינים נפוצים בפריקה כוללים תחושה מיידית של אובדן שליטה על היד, כאב משמעותי ועיוות באזור הכתף. חזרה של הפריקה מתרחשת פעמים רבות באופן ספונטני, אך לעיתים נדרשת מניפולציה להחזרה של הכתף שעדיף שתבוצע במסגרת רפואית, אולם יכולה להתבצע על ידי איש מקצוע מיומן גם בשטח. הדמיה עם צילומי רנטגן תאשר חזרה של הכתף ותוכל להצביע אם נגרם נזק לעצמות. הדמייה מתקדמת יותר כדוגמת MRI תוכל להראות נזק אפשרי לרקמות הרכות בכתף וסביבה.

הטיפול הראשוני לאחר פריקה יכלול לרוב מתלה לזמן מוגבל ומשככי כאבים. בהמשך, הפעלה הדרגתית של היד ותוכנית שיקום ופיזיותרפיה מתאימה. הצורך בהתערבות ניתוחית ובסוג הניתוח יקבע בהתייחס לגיל המטופל, פריקה ראשונה/חוזרת, ממצאי הבדיקה הגופנית, מידת הנזק לרקמות הרכות ולעצם ורמת וסוג הפעילות הגופנית הרצויה.

מתיחה של גידים סביב הכתף

לעיתים כתוצאה ממאמץ אינטנסיבי ממושך ולאו דווקא חבלה ספציפית. הסימנים השכיחים בפגיעה זו הם: הגבלה וכאבים בתנועות של הכתף. הדמיות רלוונטיות לאבחון פגיעות רקמה רכה אלה הן אולטרסאונד ו-MRI, אם כי חשוב גם להשלים צילומי רנטגן לשלילת פגיעה נלוות בעצם. על פי רוב, הטיפול המקובל הוא טיפול מקומי, הפעלה מבוקרת ופיזיותרפיה. לעיתים ניתן לשקול טיפול בכדורים נוגדי דלקת או הזרקות. במקרים הנדירים יותר של קרעים מלאים בגידים ישקל טיפול ניתוחי.  

פגיעה במפרק אקרומיוקלויקולרי (Acromioclavicular Joint)

המפרק שבין האקרומיון (חלק מעצם השכמה) ועצם הבריח (הקלויקולה) הוא מפרק קטן סמוך למפרק הכתף. פגיעות במפרק זה מסווגות לפי דרגות החומרה, כאשר הדרגה הנמוכה היא "נקע" קל של הרצועות סביב המפרק ובדרגות החמורות יותר קיימים קרעים מלאים של הרצועות ותזוזה משמעותית של העצמות האחת ביחס לשניה.

התסמינים השכיחים בפגיעה זו הם: כאב מקומי על פני המפרק, נפיחות, עיוות (דפורמציה) של עצמות המפרק וכן הגבלה וכאבים בתנועות של הכתף. חשוב לוודא שאין עיוות משמעותי שמסכן את שלמות העור. במסגרת הברור יושלמו בדיקה גופנית וכן צילומי רנטגן (כולל צילומים להשוואה לצד השני).

בדרגות הנמוכות הטיפול המומלץ הוא טיפול לא ניתוחי שכולל קרור מקומי, קיבוע זמני עם מתלה, הפעלה הדרגתית ופיזיותרפיה. בדגות גבוהות יותר, ישקל טיפול ניתוחי.

שברים

גם שברים נפוצים יותר בסנובורד מאשר בסקי. השברים השכיחים בסנובורד:

בכל חשד לשבר חשוב לעבור הערכה רפואית מיידית שתכלול בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה (כגון צילומי רנטגן ולעיתים גם CT). הטיפול בשברים הוא קיבוע (בגבס או במקבעים מתאימים אחרים – מתלה, סדים ותומכים על סוגיהם השונים). בשברים מסוימים ובשל מיקום לא תקין ותזוזה של חלקי השבר, תידרש מניפולציה להחזרת החלקים למיקומם האנטומי. בהתאם למאפייני השבר, ההחזרה יכולה להתבצע כחלק מהטיפול הראשוני במיון, אך לעיתים נדרשת החזרה בחדר ניתוח שתלווה בקיבוע באמצעות מקבעים ניתוחיים (פלטות/ברגים/פינים/מסמרים).

פציעות לא שכיחות בסקי ובסנובורד שבכל זאת כדאי להכיר

כיצד ניתן להוריד את הסיכון לפציעות סקי וסנובורד ?

קישורים לתוכניות אימון/הכנה מומלצות:

לסיכום, גלישת סקי וסנובורד הן מענפי הספורט האתגריים והמהנים שקיימים. כדי להבטיח חופשת סקי/סנובורד מושלמת ונטולת פציעות חשוב להיות מודעים לסיכונים בענפים אלה ולפציעות האופייניות וליישם מספר המלצות חשובות. אם נפצעתם פציעה משמעותית חשוב להשלים ברור רפואי מתאים אצל מומחה בתחום.

dr. niv marom

שלכם,

דר ניב מרום

 - סקירה זו ניתנה כמידע כללי לציבור הגולשים באתר ואינה מהווה ייעוץ רפואי רשמי או תחליף לייעוץ כזה - 

מתעניין.ת באורתופדיה
ורפואת ספורט?

עקבו אחרי ד"ר ניב מרום ברשתות החברתיות

מתעניין.ת באורתופדיה ורפואת ספורט?

עקבו אחרי ד"ר ניב מרום ברשתות החברתיות