פציעות קרוספיט (Crossfit) – מה חשוב לדעת ואיך להוריד סיכונים?

קרוספיט (CROSSFIT) היא שיטת אימון שצברה פופולריות רבה בעשור האחרון ומבוססת על תרגילים פונקציונלים המערבים מספר מפרקים ומבוצעים בעצימויות גבוהות. התרגילים לקוחים מעולמות הקליסטניקס (כדוגמת עבודת מתח, טיפוס על חבל, ברפיז-burpees), אימון מטבולי (פעילות קרדיוסקולרית כדוגמת ריצה וקפיצה על חבל), Gymnastics, הרמת משקולות, Powerlifting ועוד.

לצד יתרונותיו הברורים של אימון זה שהוכח כמשפר מרכיבים חשובים של כשר גופני ובריאות, קיים גם סיכון לפציעות. מספר מחקרים בשנים האחרונים בדקו את שכיחות הפציעות ומאפייניהם והבהירו עד כמה חשוב שמתאמנים, מאמנים, מטפלים ואנשי מקצועות הבריאות השונים יהיו מודעים גם לצדדים אלה של ענף הספורט הפופולרי, כדי להוריד את הסיכון לפציעות למינימום וכדי להבטיח ברור וטיפול מיטבי לכשנפצעים.

מאמר סקירה עדכני בחן את כלל הפרסומים בתחום ומספק מספר נתונים מעניינים שחשוב להכיר.

עד כמה שכיח להיפצע?

מבין 12,079 מתאמנים שהשתתפו במחקרים השונים, כשליש בממוצע דיווחו על פציעות שריר/שלד בתקופת המעקב הרלוונטית במחקר. רוב המחקרים דיווחו על היארעות של בין פציעה אחת לשלוש פציעות על כל 1000 שעות אימון. נתונים אלה תואמים היארעות של פציעות בספורט קבוצתי (כדוגמת כדורגל) ובענפים כדוגמת Powerlifting. 

אילו פציעות שכיחות?

פציעות קרוספיט
sport injuries

גורמי הסיכון

פציעות קרוספיט

מה עושים כדי להוריד סיכון לפציעות?

קרוספיט

לסיכום

שמירה על אורח חיים פעיל הוכחה כמשפיעה באופן חיובי על הבריאות. הפופולריות של קרוספיט מייצרת הזדמנות לרתום אנשים לבצע פעילות גופנית סדירה ובכך מקדמת אורח חיים בריא יותר. עם זאת, פעילות גופנית עצימה מביאה עימה גם סיכון מסוים לפציעות. 

הבנה טובה יותר של הסיכונים הקשורים באימוני קרוספיט יכולה לתרום ליישום תוכניות אימון בטוחות יותר ולהעלות מודעות בקרב מאמנים ומתאמנים במטרה להוריד את שכיחות הפציעות ולעודד ברור רפואי מסודר וטיפול לכשמתרחשות פציעות.

אימון בטוח ומהנה!

dr. niv marom

שלכם,

דר ניב מרום

 - סקירה זו ניתנה כמידע כללי לציבור הגולשים באתר ואינה מהווה ייעוץ רפואי רשמי או תחליף לייעוץ כזה - 

עדכונים נוספים

ד"ר ניב מרום

מומחה באורתופדיה ורפואת ספורט רפואת ספורט אורתופדית מובילה תהליך אבחון מקצועי טיפולים מתקדמים ומותאמים אישית מחקר פורץ דרך במטרה... לחזור לפעילות ולספורט!